Reprezentanţii Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare (ARSVOM) anunţă că au intervenit, joi, ca să aducă la ţărm o ambarcaţiune cu vele la bordul căreia se aflau opt persoane şi care era în pericol de răsturnare. S-a întâmplat în zona Mangalia.
„ARSVOM a fost solicitat să intervină după ce o ambarcaţiune aflată în Marea Neagră se afla în pericol şi a solicitat ajutorul autorităţilor. În zonă s-a deplasat nava SAR Teya, aparţinând ARSVOM şi care era acostată în Portul Mangalia.
Aceasta s-a deplasat în largul Portului Mangalia la o ambarcaţiune cu vele care se afla în pericol de răsturnare din cauza mării agitate. Ambarcaţiunea, la bordul căreia se aflau opt persoane, a fost remorcată până la ţărm”, au transmis reprezentanţii ARSVOM.
