Un bărbat din judeţul Argeş s-a ales cu dosar penal iar camionul i-a fost confiscat, acesta fiind acuzat de transport ilegal de lemne, transmite Jandarmeria Argeş. Bărbatul a fost prins de oamenii legii, în urma unei acţiuni specifice de prevenire şi combatere a transporturilor ilegale de material lemnos, desfăşurate la finalul acestei săptămâni.
Potrivit Jandarmeriei Argeş, autocamionul bărbatului, încărcat cu lemne, a fost oprit în comuna Sălătrucu. Jandarmii au descoperit că şoferul nu avea documente legale pentru transportul celor 11 metri cubi de răşinoase.
“Dată fiind configurația traseului, atât autocamionul, cât și autospeciala de jandarmi au încetinit până la oprire, moment în care jandarmii au procedat la verificare legalității transportului. La solicitarea justificată a oamenilor legii, șoferul autocamionului, un bărbat de 38 de ani din Valea Iașului, nu a prezentat documentele legale care să însoțească transportul, întrucât nu deținea niciun document. În această situație, la fața locului a fost solicitată prezența lucrătorilor de poliție, cât și a reprezentanților Ocolului Silvic Șuici pentru întreprinderea demersurilor legale”, se arată într-un comunicat al Jandarmeriei Argeș.
Conform sursei citate, lemnele au fost confiscate, iar bărbatul a fost predat polițiștilor de la Secția 17 Tigveni. Pe numele său a fost întocmit dosar penal pentru transport ilegal de lemne.
