În afară de derularea unor proiecte de dezvoltare, în toate domeniile de activitate, un primar cu adevărat gospodar este pregătit, întodeauna, şi pentru a veni în sprijinul oamenilor atunci când vremea este capricioasă. Iar la Berceni, iarna nu ia niciodată pe nepregătite autorităţile locale.
Pe 26 ianuarie, primarul Gheorghe Covrigea declara: „Am primit o înştiiţare de la Administraţia Naţională de Meteorologie, conform căreia temperaturile vor scădea semnificativ, în intervalul 26-29 ianuarie, urmând să avem precipitaţii mixte şi sub formă de ninsoare. În unele zone din sud se va produce polei iar vântul va avea intensificări. Primăria comunei Berceni este, aşa cum a fost an de an, pregătită să intervină oricând pentru deszăpezire. Circulaţi cu grijă şi asiguraţi-vă, înainte de a pleca de acasă, că maşina dumneavoastră este dotată corespunzător condiţiilor meteo!”.
