Un edil care pune educaţia pe primele locuri în preocupările sale face, cu adevărat, o schimbare în bine în comunitatea sa. Investiţiile în şcoli, în pregătirea elevilor şi în condiţiile de studiu, respectiv de predare sunt esenţiale pentru o unitate administrativ-teritorială ce se doreşte a fi modernă. Iar asta se întâmplă, deja, la Chiajna unde, Primăria condusă de Mircea Minea a făcut din educaţia copiilor o prioritate. Siguranţa elevilor şi a profesorilor este la fel de importantă, mai ales acum, când în România a fost declarată stare de alertă epidemică, după ce au crescut alarmant cazurile de gripă.

Astfel, în Chiajna, toate şcolile au fost dezinfectate, fiind pregătite să îşi primească elevii, pe 9 ianuarie.

„Pentru noi, întotdeauna, elevii vor reprezenta o prioritate, deoarece doar prin educaţie poate fi descoperită calea către reuşită. Toate unitățile de învățământ de stat de pe teritoriul comunei Chiajna au fost dezinfectate, astfel încât să asigurăm toate măsurile de siguranță elevilor și dascălilor, pentru a-și desfășura activitatea în cele mai bune condiții și, în mod primordial, în siguranţă!”, a anunţat primarul comunei Chiajna, Mircea Minea.

Lasă Un Răspuns