Un elev din Gorj care fusese lăsat repetent a reușit să obțină anularea deciziei, demonstrând că nu a putut participa la orele online în pandemie deoarece nu știa să folosească tableta.

    Părinții copilului au cerut atât ajutorul profesorilor cât și al colegilor pentru a se conecta la cursurile online, însă nu s-a oferit nimeni, iar băiatul a fost declarat repetent la sfârșitul anului școlar.

    Tatăl a depus o reclamație la Inspectoratul Școlar Județean Gorj, însă reprezentanții instituției nu au depistat nereguli în urma verificărilor.

    ”Probabil, consultat cu juristul instituției, s-a considerat că nu are dreptate reprezentantul legal al minorului. S-a format o comisie, care a discutat aceste aspecte de natură legală, este o procedură în acest sens, orice astfel de reclamație ajunge în cadrul unei comisii care analizează aspectele”, a declarat Ionuț Catrina, purtător de cuvânt ISJ Gorj.

    Părinții au mers în instanță și, după mai multe termene, au avut câștig de cauză, însă copilul fusese deja nevoit să repete clasa a V-a.

    Pe lângă cererea de anulare a repetenției, familia a mai cerut și promovarea copilului într-o clasă superioară, însă acest lucru nu a fost aprobat de instanță.

    Lasă Un Răspuns