Plata parcării a fost eliminată în cinci staţiuni de pe litoralul românesc, pe durata sezonului estival. Aşa au decis consilierii locali din Mangalia, adoptând un proiect de hotărâre în acest sens. Staţiunile unde nu vom mai plăti parcare, pe timpul verii, sunt Saturn, Venus, Cap Aurora, Jupiter și Neptun-Olimp.

    Astfel, acolo, turiştii vor fi scutiți de plata a 3 lei/oră pentru autoturisme și a 5 lei/oră pentru autoutilitare, tariful pe zi fiind de 15 lei, pentru orice tip de autovehicul.

    „Am luat această decizie, pentru a impulsiona sezonul turistic și pentru a încuraja cât mai mulți turiști să petreacă vacanțele în stațiunile Mangaliei, fără a mai avea grija de a plăti locul de parcare, indiferent unde aleg să lase mașina, în parcările publice din oraș și stațiuni”, a declarat primarul Mangaliei, Radu Cristian, citat de presa naţională.

    Conform sursei citate, primarul a mai spus că va propune celorlalți edili ai localităților cu ieșire la mare să facă o adresă comună către Parlamentul României, prin care să solicite modificarea legislației în vigoare, în sensul transferării sectoarelor de plajă în administrarea unităților administrativ-teritoriale.

    „Voi propune colegilor primari să facem front comun pentru a cere Parlamentului modificarea legislației specifice privind administrarea plajelor, astfel încât acestea să fie preluate de Primării și date ulterior în folosință hotelierilor, în condițiile legii. Nu este normal ca turistul să plătească pentru folosirea unui șezlog sau pentru a putea pune un cearșaf pe nisip. De aceea, singura soluție este ca plajele să ajungă direct la hotelieri, care să ofere gratuit șezlonguri turiștilor”, a mai declarat Radu Cristian.

    Lasă Un Răspuns