UPDATE: Băiatul căutat de pompierii giurgiuveni a fost găsit fără suflare pe fundul apei, la o adâncime de aproximativ 4 metri. „În urmă cu puțin timp, scafandrii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov l-au găsit în apă, la o adâncime de aproximativ 4 metri. A fost găsit la 500 m aval fața de plaja Gostinu, la o distanță de circa 20 m de mal”, transmit pompierii giurgiuveni.

    Pompierii giurgiuveni au fost chemaţi, duminică, 5 iunie, să caute un tânăr de 18 ani care a mers să înoate în Dunăre, la Gostinu, şi care la un moment dat nu a mai ieşit la suprafaţă. Căutările au fost oprite seara trecută, dar au fost reluate în această dimineaţă, luni, 6 iunie.

    Potrivit ISU Giurgiu, băiatul de 18 ani a mers la scăldat cu mai mulţi prieteni. Un alt tânăr care era împreună cu el a fost scos la timp din apă de oamenii care se aflau în apropiere, cu o barcă.

    “La fața locului s-au deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detașamentului Giurgiu cu o barcă, o ambulanță SMURD și două ambulanțe SAJ. De asemenea, a fost solicitat și sprijinul Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov, care a trimis echipajul de scafandri la caz.

    Paramedii SMURD și personalul medical al SAJ i-au acordat primului ajutor tânărului găsit la mal. Acesta era conștient și cooperant și a fost transportat la spital.

    În paralel, se efectuează căutări cu barca, împreună cu echipajul de scafandri pentru găsirea celuilalt tânăr. Două resurse medicale rămân la fața locului”, anunţau ieri pompierii giurgiuveni.

    În jurul ore 20.00, ISU Giurgiu transmitea: “Din păcate, tânărul dispărut în apele Dunării, la Gostinu, nu a fost găsit. Odată cu lăsarea serii, scafandrii nu mai pot efectua căutări. Acestea vor fi reluate mâine(luni, 6 iunie, n.r.)”.

    Lasă Un Răspuns