Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti – Ilfov transmite că, în urma furtunii de sâmbătă, 28 mai, au căzut 39 de copaci şi un stâlp, au fost 26 de maşini avariate iar mai multe străzi şi bulevarde au fost inundate. Un mesaj RO-alert a fost transmis, sâmbătă seara, în jurul orei 21.00, bucureştenii fiind avertizaţi asupra vremii extreme şi au fost sfătuiţi să rămână în casă.
Furtuna de noaptea trecută a făcut ravagii în unele zone din Capitală. Potrivit presei centrale, mai multe străzi şi bulevarde au fost inundate, maşinile fiind nevoite să circule prin apa care ajungea, în unele locuri, până la motorul autoturismelor.
Cele mai multe pagube s-au înregistrat în cartierul Militari, în zona de vest a Capitalei. Acolo, furtuna a smuls şi acoperişurile unor blocuri şi a pus la pământ mai mulți copaci care au căzut peste mașinile parcate pe marginea șoselelor. Inundaţii semnificative au fost şi pe bulevardul Iuliu Maniu.
Potrivit ISU Bucureşti-Ilfov, pomperii au intervenit pe strada Apeductului pentru îndepărtarea unor elemente de construcţie care s-au desprins și erau în pericol să se prăbușească. Pe străzile Cernişoara, Şoseaua Alexandriei, mai mulți copaci au căzut pe carosabil, în timp ce pe strada Chilia Veche şi pe strada Romaniţei doi pomi au căzut pe autoturisme. Pe strada Batiştei, pompierii au intervenit pentru îndepărtarea unui arbore care era în pericol să se prăbușească. Pe strada Drumul Osiei a fost semnalat un stâlp căzut la pământ ca urmare a rafalelor de vânt, iar pe strada Bârgarilor s-a produs un scurtciruit la un stâlp de iluminat.
Tot vântul puternic a desprins parţial un acoperiş al unui imobil de pe strada Intrarea Filmului. Pe strada Humulești demisolul unei locuinţe a fost inundate din cauza cantităților foarte mari de apă care a căzut.
Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă a emis sâmbătă seara un mesaj RO-ALERT de avertizare a populaţiei cu privire la ploile abundente, torenţiale din Capitală.
„Avertizare meteo de PLOI ABUNDENTE, TORENŢIALE. Perioada de manifestare 21.00 – 00.00. Evitaţi deplasările şi luaţi măsuri de adăpostire şi autoprotecţie”, precizează mesajul RO-ALERT, emis în limba română şi în limba engleză.

Inundaţii şi copaci căzuţi pe carosabil au fost şi în Argeş, dar şi în Dâmboviţa.
Meteorologii au emis, sâmbătă, avertizări cod portocaliu şi cod galben de ploi abundente şi vijelii, valabile în aproape toată ţara, până luni dimineaţa.
