Liceul Tehnologic „Vintilă Brătianu” din Dragomireşti Vale a găzduit, pe 10 aprilie, etapa naţională a Olimpiadei de Tehnologii. 170 de elevi din toată ţara, din clasele a XI-a şi a XII-a, au susţinut examene în domeniile electric, electrotehnic, electromecanic şi electronică, automatizări şi telecomunicaţii.

    Primarul comunei Dragomireşti Vale, Gheorghe Socol, a deschis evenimentul şi le-a transmis elevilor, dar şi dascălilor mesajul său cu acest prilej.

    Foto: Primăria Dragomireşti Vale

    „Astăzi, sărbătorim succesul! Sărbătorim realizările și potențialul tuturor participanților la acest concurs de elită. Pentru că Olimpiada este, cu siguranță, o confruntare a elitelor. Dar este, totodată, și o oportunitate de a demonstra spiritul competitiv. De a pune în lumină talentul și munca grea a tuturor celor implicați.

    Însă Olimpiada nu înseamnă doar o ocazie de a câștiga medalii și premii, ci este mai mult de atât. Este o experiență din care să învățăm să devenim și mai buni, să ne creștem performanțele, și să contribuim la dezvoltarea comunităților în care alegem să trăim, indiferent de rezultatele finale ale concursului de astăzi.

    Stimați profesori, sunteți deschizătorii de drumuri pentru fiecare elev pe care îl îndrumați. Sunteți cei care îi descoperiți, cei le care recunosc talentele și cei care îi stimulați să se dezvolte și să îmbrățișeze dorința de cunoașterea.

    Munca și devotamentul dumneavoastră se reflectă în performanțele elevilor, ca răsplată a eforturilor pe care le depuneți în fiecare zi. Vă felicit, aveți toate motivele să fiți mândri de realizările dumneavoastră, indiferent de rezultatele finale ale acestei Olimpiade! Dragi elevi, voi aveți, astăzi, cea mai grea misiune!

    Sunteți elita, cei mai buni reprezentanți ai acestui domeniu din comunitățile în care trăiți, dar și cei mai curajoși! Vă admir și spun că sunteți curajoși pentru că pe lângă munca depusă e nevoie și de curaj, de multă îndrăzneală, pentru a face performanță! Ați pornit pe un drum fascinant, care vă conduce către uși pe care nu toți se încumetă să le deschidă!

    Vă asigur că tot ceea se află dincolo de ele reprezintă oportunități care vor face diferența în viitorul fiecăruia și care vă vor defini întotdeauna.

    Indiferent de rezultatele concursului de astăzi, indiferent de punctaj, sper ca fiecare să simtă mândria și satisfacția de a fi participat la Etapa Națională a Olimpiadei de Tehnologii. Vă urez succes și sunt sigur că veți da totul pentru a vă prezenta cât mai bine și pentru a-i face și mai mândri pe toți cei care vă sunt alături!

    Vreau să le mulțumesc atât celor celor care s-au implicat în buna desfășurare a evenimentului, cât și cetățenilor și autorităților locale și zonale, care colaborează pentru a crea și dezvolta noi modalități de susținere a sistemului de învățământ din Dragomirești-Vale! La final, vă urez, dragi participanți, mult succes, noroc și inspirație! Vă doresc o competiție plină de fair play, de satisfacții și clipe de neuitat! De altfel, cu toții sunteți, deja, câștigători!”, a transmis primarul Gheorghe Socol tuturor participanţilor la Olimpiada Naţională de Tehnologii.

    Lasă Un Răspuns