Secretarulul de stat în Ministerul Transporturilor Irinel Ionel Scrioşteanu a anunţat că trei autostrăzi din România vor fi lărgite la trei benzi pe sens. Este vorba despre A1, A2 şi A3.
„A fost transmisă spre validare la Agenția Națională pentru Achiziții Publice documentația de atribuire pentru elaborarea Studiilor de Fezabilitate pentru lărgirea la trei benzi a Autostrăzilor 1,2 şi 3. Lărgirea la 3 benzi a autostrăzilor se prevede a se realiza pentru următoarele sectoare de drum:
- Autostrada A1 Bucuresti – Pitesti integral (109,6 km)
- Autostrada A2, pe sectorul de drum cuprins între București – Fundulea
- Autostrada A3, pe sectorul de drum cuprins între Moara Vlăsiei – Dumbrava
Obiectivul general al proiectului constă în sporirea eficienței tehnico-economică a rețelei de transport din România și în îmbunătățirea vitezei de călătorie și condițiilor traficului de mărfuri”, a transmis Scrioşteanu.
Conform sursei citate, durata contractului este de 18 luni, din care proiectantul trebuie să realizeze atât expertizele tehnice, cât și studiile de fezabilitate. Sursa de finanțare este constituită din fonduri externe nerambursabile.
