Autorităţile locale din Domneşti nu ratează nicio sursă de finanţare, în niciun domeniu de activitate, atunci când vine vorba despre proiecte importante pentru comunitate. Pe 9 august, primarul Adrian Ghiţă a anunţat că instituţia pe care o conduce a câştigat un nou proiect, de această dată pentru înfiinţare a trei staţii de reîncărcare a maşinilor electrice.
„Zilele acestea, ne-a fost aprobată cererea de finanțare pentru construirea a trei stații de reîncărcare electrice, depusă în cadrul programului Administrației Fondului pentru Mediu. Am obținut, astfel, finanțarea pentru suma de 570.000 lei cu TVA, din valoarea totală a proiectului de 1 milion lei, fonduri din care vom construi trei staţii de reîncărcare pentru vehiculele electrice în următoarele locaţii: Strada George Coșbuc, Strada Valea Prahovei şi Strada Fortului”, a anunţat primarul Adrian Ghiţă.
Potrivit sursei citate, stațiile vor avea câte minimum două puncte de reîncărcare ce vor permite încărcare multistandard în curent continuu la o putere > 50 kW și în curent alternativ la o putere de > 22 kW.
