Poliţia Română anunţă că au fost făcute 27 de percheziţii în judeţul Argeş, la persoane bănuite că ar fi braconat urşi şi alte specii de interes cinegetic. La acţiuni au participat poliţişti din mai multe judeţe.

„La data de 12 iulie, poliţiştii Direcţiei Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din Poliţia Română pun în executare 27 de mandate de percheziţie domiciliară în judeţul Argeş, în cadrul unui dosar de urmărire penală, aflat în supravegherea Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti, în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de braconaj cinegetic, nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor şi uz de armă letală fără drept”, a transmis Poliţia Română, printr-un comunicat.

Conform sursei citate, acţiunea urmăreşte documentarea activităţii infracţionale a unui grup de persoane bănuite că ar fi săvârşit acte de braconaj cinegetic la specia urs brun şi alte specii de interes cinegetic. De asemenea, se urmăreşte descoperirea şi confiscarea tuturor bunurilor deţinute ilegal.

„La activităţi participă poliţişti ai DGPMB, Inspectoratelor de poliţie judeţene Argeş, Ilfov, Vâlcea, Olt, Dâmboviţa, specialişti criminalişti din cadrul Institutului Naţional de Criminalistică din Poliţia Română şi Inspectoratelor de poliţie judeţene, precum şi luptători ai Serviciului pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale şi ai serviciilor pentru acţiuni speciale”, a mai transmis Poliţia Română.

Lasă Un Răspuns