Reprezentanţii Apă Ilfov au transmis, prin intermediul paginii de Facebook a Consiliului Judeţean Ilfov, răspunsuri la cele mai frecvente întrebări referitoare la creşterea preţului apei.
Redăm integral mesajul companiei Apă Ilfov:
„Nu e plăcut pentru nimeni când cresc prețurile. Și noi, oamenii care lucrăm la Apă Ilfov, resimțim creșterile de preț la apă. Până la urmă, în spatele instituțiilor, tot oameni sunt. Vă lăsăm aici câteva întrebări și răspunsuri legate de acest subiect. Aveți și alte întrebări? Le așteptăm.
𝗖𝗶𝗻𝗲 𝗰𝗿𝗲𝘀̦𝘁𝗲 𝗽𝗿𝗲𝘁̦𝘂𝗿𝗶𝗹𝗲 𝘀̦𝗶 𝗱𝗲 𝗰𝗲?
R: Nu există cineva care crește prețurile din pix pentru că așa vrea el. Proiectul POIM (Programului Operațional Infrastructură Mare) este finanțat majoritar de Uniunea Europeană. Orice proiect făcut pe bani europeni vine la pachet cu reguli clare, din care nu avem voie să ieșim. Există o strategie tarifară, calculată după o formulă standard. Dacă nu respectăm această strategie, care, iată, uneori vine cu creșteri de prețuri, pierdem investiția. Adică se anulează proiectul și nu mai facem nimic.
𝗖𝗶𝗻𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗯𝗶𝗹𝗲𝘀̦𝘁𝗲 𝗰𝗿𝗲𝘀̦𝘁𝗲𝗿𝗲𝗮?
R: Creșterea ori scăderea prețurilor este avizată de A.N.R.S.C (Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice) și de autoritățile locale. Dar totul are la bază o analiză cost-beneficiu, aprobată de Comisia Europeană.
𝗗𝗶𝗻 𝗰𝗮̂𝘁 𝗶̂𝗻 𝗰𝗮̂𝘁 𝘁𝗶𝗺𝗽 𝗰𝗿𝗲𝘀𝗰 𝗽𝗿𝗲𝘁̦𝘂𝗿𝗶𝗹𝗲?
R: Depinde. Uneori din an în an, dar nu neapărat. În cadrul acestui proiect, POIM, prețurile se pot ajusta până în 2025 inclusiv.
𝗖𝗲 𝗱𝗲𝘁𝗲𝗿𝗺𝗶𝗻𝗮̆ 𝗰𝗲𝗹 𝗺𝗮𝗶 𝗺𝘂𝗹𝘁 𝗰𝗿𝗲𝘀̦𝘁𝗲𝗿𝗲𝗮 𝗽𝗿𝗲𝘁̦𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗹𝗮 𝗮𝗽𝗮̆?
R: Formula standard la care făceam referire în primul răspuns, care nu este inventată de noi, dar pe care trebuie să o respectăm. Și, evident, inflația.
𝗖𝗶𝗻𝗲 𝗰𝗮̂𝘀̦𝘁𝗶𝗴𝗮̆ 𝗱𝗶𝗻 𝗰𝗿𝗲𝘀̦𝘁𝗲𝗿𝗲𝗮 𝗽𝗿𝗲𝘁̦𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗹𝗮 𝗮𝗽𝗮̆?
R: Comunitatea. Știm cu toții regula economiei: banii sunt făcuți să circule. Noi, ca operator regional, acoperim cheltuielile generate de inflație și rămânem pe picioare pentru a face treabă pentru cetățeni. Gândiți-vă câți operatori intrați în insolvență ori în faliment sunt! Ori câți au nevoie de ajutoare de stat”.
