Elevii de la Școala Gimnazială nr.1 din Bragadiru au vizitat, recent, stația de epurare a apelor uzate din oraș, au anunţat reprezentanţii Companiei Apă Ilfov.

    “Colegii noștri le-au arătat tot procesul de epurare a apei, iar cei mici au fost tare încântați. De experimentele din laboratorul de analize au fost efectiv fascinați. Au învățat cum se determină duritatea apei, cum ajunge apa să fie potabilă, bună de consum. Au mai văzut cum se extrag grăsimile, cum bacteriile consumă reziduurile organice și cum nămolul rezultat devine sursă de energie electrică și termică.

    Și pe noi ne-au impresionat copiii. Au cunoștințe solide și dorință să învețe, să afle cât mai multe. „Nimeni nu poate trăi fără apă. Aproximativ două treimi din corpul nostru este format de apă. Nimic nu poate supraviețui fără apă”, a spus Rannya elevă în clasa a II-a A.

    Această activitate a avut loc în contextul în care săptămâna aceasta este „Săptămâna Verde”. Ne bucură enorm asemenea acțiuni, extrem de utile pentru comunitate în general”, au transmis cei de la Apă Ilfov.

    Lasă Un Răspuns