O femeie de 25 de ani şi iubitul său, în vârstă de 29 de ani, sunt cercetaţi de poliţiştii din Călăraşi, fiind acuzaţi că şi-ar fi trimis copiii la cerşit. Este vorba despre trei minori în vârstă de 5, 2 şi 1 an.

Poliţiştii din Călăraşi au declarat că, pe 1 noiembrie, alături de specialişti din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului(DGASPC) Călăraşi au desfăşurat o acţiune de control şi au mers la o garsonieră din oraş, unde erau femeia, iubitul ei şi cei patru copii ai lor.

Oamenii legii precizează că s-a stabilit că, în perioada iulie-noiembrie, pe trei dintre copii cei doi îi trimiteau la cerşit. Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore iar cei de la DGASPC spun că vor dispune măsuri de protecţie a minorilor care, cel mai probabil, vor ajunge într-un centru social specializat.

Lasă Un Răspuns