Câteva șosele, bulevarde și străzi din București vor avea limita de viteză scăzută, începând de joi, 14 iulie 2022. Anunțul a fost făcut de către Brigada Rutieră București. Conform sursei citate, pe străzile afectate de aceste modificări, limita maximă de viteză admisă va scădea de la 60 km/h, cât este acum, la 50 km/h.

    Arterele rutiere pe care se va aplica noua limită de viteză sunt Bulevardul Camil Ressu, Bulevardul Theodor Pallady şi segmentul de drum cuprins între Șoseaua Mihai Bravu și strada Balta Albina.

    Brigada Rutieră îi sfătuiește pe șoferi să circule cu prudență și să își adapteze viteză la noile limite și la condițiile de drum. În plus, şoferii sunt sfătuiți să mențină o distanță sigură față de ceilalți participați la trafic și să respecte semnalele polițiștilor rutieri.

    Restricţii în Capitală, de Ziua Franţei

    De asemenea, poliţiştii transmit că astăzi, data de 14 iulie, se va desfășura un eveniment dedicat “Zilei Naţionale a Republicii Franceze”, în Municipiul București, pe Str. Biserica Amzei.

    “Pentru buna desfășurare a evenimentului, începând cu ora 14.00 și până la finalizarea activității, se va restricţiona traficul rutier pe Str. Biserica Amzei, segmentul cuprins între Str. Mendeleev și Str. Cristian Tell, precum și trotuarul din Str. Piața Amzei – legătura cu Str. Biserica Amzei.

    Brigada Rutieră solicită conducătorilor de autovehicule să circule cu prudență, să păstreze o distanță suficientă pentru a putea frâna în condiții de siguranță, să nu oprească ori să staţioneze decât în locurile special amenajate și să respecte semnalele și indicațiile polițiștilor rutieri.

    Pietonilor le recomandăm să circule doar pe trotuare, traversarea străzii să o facă doar prin locurile special amenajate și la culoarea verde a semaforului electric, după ce s-au asigurat temeinic, iar conducătorii de vehicule le-au înțeles intenţia de a traversa”, mai anunţă reprezentanţii Brigăzii Rutiere Bucureşti.

    Lasă Un Răspuns