Rudele băiatului de 14 ani care s-a curentat, după ce s-a urcat pe un vagon, într-o gară din Ploieşti, cer ajutorul semenilor şi îi roagă să doneze sânge pentru copilul lor. Tânărul este în stare gravă la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucureşti.
Pe 9 iulie, David Stocheciu a mers cu mai mulţi prieteni într-o gară din Ploieşti şi s-a urcat pe un vagon ca să deseneze graffiti. Garnitura era încă sub tensiune, moment în care s-ar fi produs un arc electric, care s-a descarcat în corpul băiatului. Tânărul a suferit arsuri de gradul III și IV pe 70% din suprafața corporală (față, torace, membre superioare și inferioare). A fost dus în stare deosebit de gravă, mai întâi la un spital din Ploieşti, fiind ulterior transferat în Capitală.
Şi acum starea lui David este deosebit de gravă. El are nevoie urgent de sânge. Chiar dacă băiatul are o grupă de sânge mai rară: B3 RH negativ, poate fi donată orice grupă și va primi ce are nevoie.
Presa locală din Ploieşti scrie că părinții băiatului sunt disperați și fac apel la oricine poate dona sânge pentru copilul lor, deoarece este singura modalitate în care David poate să trăiască.
Donațiile de sânge se pot face la orice centru de transfuzii din țară cu mențiunea „pentru Stocheciu David – Spitalul Grigore Alexandrescu București”.
