Procurorii DIICOT, cu sprijinul mai multor structuri ale Poliţiei Române, fac, miercuri, 25 mai, peste 200 de percheziţii în Bucureşti şi în 18 judeţe din ţară, la persoane bănuite că fac contrabandă cu bijuterii din aur. Bijuteriile provin din Turcia, iar liderii grupării introduceau în România kilograme de aur fără să plătească TVA sau taxe vamale, potrivit DIICOT.

    Conform sursei citate, percheziţiile domiciliare sunt efectuate în Capitală şi pe raza judeţelor Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița Năsăud, Botoșani, Brașov, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Vaslui, Vâlcea și Vrancea.

    Procurorii DIICOT spun că acest grup infracţional a fost constituit în iulie 2021. “Profitând de experiența lor acumulată în domeniu (în calitate de deținători ai unei societăți comerciale cu profil amanet în municipiul Medgidia, județul Constanța), liderii grupului infracțional organizat au sesizat potențialul uriaș de obținere a unor câștiguri ilicite, prin introducerea în țară, prin punctele de trecere a frontierei, a unor cantități mari (de ordinul kilogramelor) de bijuterii din aur, eludând astfel plata taxelor prevăzute de lege (TVA și taxe vamale)”, anunță DIICOT.

    Într-un comunicat de presă al instituţiei se mai arată că, pentru a minimiza riscurile, membrii grupului mergeau în Turcia unde vedeau marfa de contrabandă, negociau cantitățile și prețurile, aceasta fiind expediată, prin intermediul altor autocare decât cele cu care călătoreau ei. În acest scop, membrii grupului infracțional organizat au stabilit relații cu șoferi de încredere, care, în schimbul unor sume de bani, au fost de acord să disimuleze coletele cu aur în autocarele conduse de ei.

    Din judeţul Constanţa, municipiile Constanţa şi Medgidia, s-au efectuat în mod constant numeroase curse cu autocarul către Turcia, fiind introduse în țară de către membrii grupului, săptămânal, uneori de mai multe ori pe săptămână, colete cu aur în vederea comercializării la negru. Grupul infracțional organizat a avut o activitate infracțională intensă, dezvoltând o adevărată rețea de distribuție de bijuterii de aur, folosind în acest scop multe alte persoane dispuse să ia parte la aceste activități ilicite, în schimbul obținerii de venituri ilegale generoase. Pe parcursul urmăririi penale au fost depistate două transporturi efectuate în septembrie 2019 și februarie 2022, fiind indisponibilizată cantitatea de aproximativ 2,3 kilograme de bijuterii din aur”, mai transmit procurorii DIICOT.

    Aceştia susţin şi că, din cercetările efectuate a rezultat faptul că membrii grupului infracțional organizat au desfășurat activități de camată, acționând cu precădere pe raza orașului Medgidia și a localităților limitrofe din județul Constanța.

    Banii proveniți din infracțiunile de contrabandă, camătă, evaziune fiscală și punerea în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare, au fost investiți în imobile sau schimbați și transferați în scopul ascunderii și al disimulării originii ilicite al acestora. Toți membrii aflați în eșaloanele superioare ale grupării dețin autoturisme de lux, imobile, bani în conturi, se deplasează constant în vacanțe de lux, etalând un mod de viață opulent, existând o disproporție vădită între veniturile obținute în mod legal și stilul de viață afișat”, mai arată DIICOT

    Lasă Un Răspuns