În Prahova a debutat, astăzi, o campanie prin intermediul căreia elevii şi profesorii din judeţul menţionat sunt invitaţi să spună anonim ce se întâmplă în şcolile lor. Campania, denumită “Spune, pe bune, ce se întâmplă la tine în şcoală”, se va derula de azi, 23 mai, şi până pe 3 iunie.

    Proiectul se adresează elevilor de gimnaziu și liceu din Prahova, precum și profesorilor. Aceștia au la dispoziție un chestionar online care conține întrebări despre cum arată sistemul educațional din Prahova în prezent, cum anume i-a afectat pe elevi și profesori pandemia și care sunt hibele din educație, anunţă organizatorul, “Generaţia lui John” – o platformă dedicată tinerilor din Prahova.

    Profesorii și elevii sunt invitați să acceseze site-ul generatialuijohn.ro pentru a completa chestionarul. Astfel, împreună, vom reuși să tragem un semnal de alarmă împotriva problemelor din educație și să contribuim la construirea unui sistem potrivit pentru elevi și profesori. În urma acestei campanii se va realiza un infografic care va fi prezentat în mediul online”, spun organizatorii campaniei care este susţinută şi de Consiliul Județean al Elevilor Prahova și de Federația Națională a Părinților – Edupart Prahova.

    Inițiativa locală pentru educație “Spune, pe bune, ce se întâmplă la tine în școală” se află la a 3-a ediție şi își propune să ia pulsul educației și să ofere transparență în direcția actului educațional. Răspunsurile participanţilor la studiu vor fi anonime.

    Lasă Un Răspuns